Kadınlar Dikkat !! Ellerdeki Uyuşma 'Karpal Tünel Sendromu' Olabilir

İZMİR Nevvar - Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Şölen Derici Eren, özellikle 50 yaş üstü kadınların, gece saatlerinde ellerinde oluşan uyuşmaya dikkate almaları gerektiğini, bu uyuşmaların 'Karpal Tünel Sendromu'ndan kaynaklanabileceğini dile getirdi.

Kadınlar Dikkat !! Ellerdeki Uyuşma 'Karpal Tünel Sendromu' Olabilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Şölen Derici Eren, 'Karpal tünel sendromunun', bir ya da iki elin ilk 3 parmağında gözüken ve ilerleyici özellik gösteren bir hastalık olduğunu, el bileğinin ortasında bulunan ve ilk üç parmağa dağılan, medyan sinirin baskı altında kalması sonucu oluşan ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük görüldüğünü dile getirdi. 


Eren, "Karpal tünel sendromunun, genellikle 40- 50 yaş arası kadınlarda, ellerini fazla kullananlarda ve zorlayarak iş yapanlarda daha sık görüldüğünü, özellikle aynı el ve bilek hareketlerini sürekli tekrarlayan kişilerin hastalığı olduğunu" dile getirdi. 

 

"AĞRILARI GECE UYKUDAN UYANDIRIR" 

Karpal tünel sendromunun ilk bulguları olarak, parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his bozukluğu olduğunu söyleyen Eren şu bilgileri verdi:


"Elde, parmaklarda ve kola yayılan ağrılar olur. Bu sorunlar geceleri daha fazla görülmektedir, hatta kişileri uykusundan uyandıracak derecede rahatsız edici olabilir ve uyku bozukluğuna yol açabilir. Ellerini sallayarak, sıkıştırıp ovalayarak rahatladıklarını ifade ederler. Yine ellerini zorladıkları işlerde (sıkma, temizlik gibi) ağrı ve uyuşukluğun arttığını söylerler. Ağrı ve uyuşukluk bazen kola, omuza ve boyuna kadar yayılır. İlerleyen dönemde kuvvet kaybı ve avuç kaslarında erime ortaya çıkar. Muayene ve EMG testi ile büyük oranda kesin tanı konulabilir. Hafif vakalarda medikal tedavi ve gece istirahat bileklikleri ile hastalarda rahatlama olabiliyor. Daha ileri vakalarda ise daha fazla zaman geçirmeden yani sinir harabiyeti daha fazla artmadan cerrahi tedavi önerilmektedir. Böylece sinir üzerindeki bası ortadan kaldırılarak sinir üzerindeki harabiyette daha fazla ilerlemeden duracaktır."


DHA

Özlem KASAP

Karpal tünel sendromu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kış Tatili Hazırlıkları Başladı | Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları
Kış Tatili Hazırlıkları Başladı | Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi