Van'da Değeri 1 Milyon TL'yi Aşan Trüf Mantarı Ele Geçirildi

Van'dan İstanbul'a gelmek için Ferit Melen Havalimanı'na giden 4 İranlı, X-ray cihazından geçerken tedirgin tavırlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Yetkililer tarafından zanlıların bavulları incelendi. Değeri 1 milyon TL'yi aşan trüf mantarı ele geçirildi. Peki trüf mantarı nasıl bulunur? Nereden izin alınır?

Van'da Değeri 1 Milyon TL'yi Aşan Trüf Mantarı Ele Geçirildi

İstanbul'a gelmek için Van Ferit Melen Havalimanı'na giden 4 İran uyruklu kişi tedirgin tavırlarıyla kendilerini ele verdi. X-ray cihazından geçerken şüphe üzerine durduruldu. Bavullarının incelenmesi üzerine değeri 1 milyon 170 bin lira olan toplam 83 kilo 300 gram trüf mantarı ele geçirildi. Toplanması ve satışı için ticari izne ihtiyaç duyulan trüf mantarlarını kaçak yollarla satmaya çalışan İran uyruklu zanlılar gözaltına alındı. 

Trüf Mantarı Nasıl Bulunur? 

"Siyah elmas" ismiyle anılan ve kilosu 14 bin lira civarında olan trüf mantarı, etten daha fazla proteine sahiptir. Toprak altında yetiştiği için ormanda gezerken görmeyeceğiniz trüf mantarı, özel eğitilli köpekler tarafından bulunmaktadır. Ormanlarlarımızda da bulunabilen bu cins mantarın toplanması ve satışı özel izin alınarak yapılmaktadır.

Trüf Mantarı Toplamak Nereden İzin Alınır?

Trüf mantarı toplamak isteyen vatandaşlar Orman İşletme Müdürlüğü'ne başvurarak izin belgesi almalılar. Buradan aldıkları izin belgesiyle trüf mantarını topladıklarında miktarı tespit edilmeli, bedeli yatırılarak mutlaka taşıma belgesi almalıdırlar. 

trüf mantarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kış Tatili Hazırlıkları Başladı | Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları
Kış Tatili Hazırlıkları Başladı | Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi