Dünya Vicdan Günün'de Rachel Corrie Anıldı | Rachel Corrie Kimdir?

2003 yılından beri "vicdan" duygusunu kaybetmemek adına yapılan Dünya Vicdan Günü'nde Rachel Corrie anıldı. Peki Rachel Corrie kimdir? Dünya Vicdan Günü'nde neden Corrie anılıyor?

Dünya Vicdan Günün'de Rachel Corrie Anıldı | Rachel Corrie Kimdir?

Yüzyıllardan beri insanlar arasında savaşlar yaşanır. Bu savaşlar bazen ekonomik çıkarlar sebebiyle, bazen kültürel ayrımlar sebebiyle bazen de din farklılıkları sebebiyle yaşanır. 

2003 yılından beri "vicdan" duygusunun önemini anımsatmak için yapılan Dünya Vicdan Günü'nde ABD'li vatandaş Rachel Corrie anıldı. Peki Corrie kimdir? Vicdan Günü ile nasıl bir bağlantısı bulunmaktadır? 

 

Rachel Corrie Kimdir?

Tam adı Rachel Aliene Corrie 10 Nisan 1979 yılında ABD'nin Washington eyalatinde dünyaya geldi. Corrie okulda yıllarındayken bile Refah-Olympia Kardeş Şehir Projesi" kapsamında Gazze'ye gitmiştir. Peki Corrie'nin Vicdan günü ile ne bağlantısı var? 16 Mart 2003 tarihinde iki İsrail buldozerine karşı 8 ISM aktivisti ile sürdürdüğü 3 saatlik direniş sonrasında öldürüldü. Buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu acımasızca öldürüldü.

 

 

Corrie'nin ölümü sonrası soruşturma açıldı. Buldozerin bir İsrail askeri tarafından kullanıldığı ve Corrie'yi bilerek ve kasten öldürdüğü iddia edilidi. Buldozeri kullanan kişi ise bu suçlamaları redetti ve onu görmediğini savundu. 

Corrie'nin ailesi, İsrali hükümetine karşı bir hukuk davası açtı. Davada İsrail'e yönlendirilen suçlarda, "kapsamlı ve güvenilir bir soruşturma yürütmemekle, Corrie'nin ölümünden sorumlu olmakla ve Corrie'nin kasıtlı bir şekilde öldürüldüğünü ya da askerlerin umursamazca ve ihmalkar davranışları sonucu öldürüldüğü" iddia edilmekteydi.

 

Corrie'ni ailesi dava kapsamında 1 dolarlık bir tazminat talebinde bulundu ve sadece Corrie için ve savunduğu Filistin davası için adalet istediklerini göstermekiistedi. Ancak 2012'nin Ağustos ayında İsrail mahkemesi davayı reddetti ve İsrail'in 2003'teki askeri soruşturmasını onaylayarak İsrail Hükümeti'nin Rachel Corrie'nin ölümünden sorumlu olmadığına karar verdi.

Kararın ardından İsrail yargı sistemi ve soruşturmanın meşrutiyeti halk tarafından sorgulanmaya başlandı. Racel Corrie anısına My Name Is Rachel Corrie (Ben adım Rachel Corrie) isimli tiyatro ve The Skies are Weeping (Gökyüzü Ağlıyor) isimli kantat tertip edildi. aynı zamanda Rachel Corrie Foundation for Peace and Justice (Barış ve Adalet için Rachel Corrie Vakfı) adında bir vakıf kuruldu ve günümüzde halen çalışmalarını sürdürmektedir.

(Kaynak: Habertürk)
 
dünya vicdan günü rachel corrie
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi