Avrupa'dan Çalışanlarına 'Başörtü' Yasağı

Avrupa Adalet Divanı skandal bir yasak kararı alıyor. İş verenlerin, çalışanların gözle görülebilir dini sembol niteliğindeki kıyafetleri" giymelerine yasak getirebileceğine yasak getirilebileceğini açıkladı.

Avrupa'dan Çalışanlarına 'Başörtü' Yasağı

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan krizin yankısı devam ederken, Avrupa Adalet Divanı (ECJ) skandal bir karar almaya hazırlanıyor. Karara göre iş verenler isterlerse, çalışanları hakkında gözle görülebilir dini sembol niteliğindeki kıyafetleri" giymelerine yasak getirebileceğine açıkladı. 

 

Başörtüsü Giyen İki Kadın İşten Çıkarılmıştı

Belçika'da resepsiyon görevlisi olarak çalışan Samira Achbita, işe girdikten üç yıl sonra başörtüsü giymeye karar verince, şirketin "tüm siyasi, felsefi ve dini sembolleri yasaklaması" nedeniyle işten çıkarılmıştı. Achbita, bu kararın üzerine ilgili makamlara dava açmıştı.

Aynı şekilde Asma Bougnaoui de Fransa'da stajyer olarak girdiği bir şirkette daha sonra işe alınmış, bir müşterinin şikayeti üzerine "tarafsızlık ilkesince" başörtüsünü çıkarması istenmişti. Bougnaoui başörtüsünü çıkarmayı reddettiği için işten çıkarılmış ve bunun üzerine dava açmıştı.

Lüksemburg merkezli Avrupa Adalet Divanı, Fransa ve Belçika'da iki kadının başörtülerini çıkarmayı reddetmelerinin ardından işten çıkarılmaları üzerine açtıkları dava sonucu ortak karar verdi.Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, "Herhangi bir siyasi, felsefi veya dini sembolün giyilmesini yasaklayan bir iç kural, direkt olarak ayrımcılık anlamına gelmez" denildi.

 

İlk Tepki Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi'den 

 

Alınan bu kararın ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "İslam'a karşı Haçlı saldırısına dönüşüyor" dedi.

 

Avrupa Adalet Divanı başörtü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi