Mevlüt Çavuşoğlu: "Sen ne lalesisin bilmiyorum ama..."

Hollanda Başbakanı Rutte'nin "Çavuşoğlu İsterse laleleri görmeye ya da müzeleri gezmeye gelebilir" sözüne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan sert yanıt geldi. Çavuşoğlu Fransa'da yaptığı konuşmasında Rutte'ye, "Sen ne lalesisin bilmiyorum ama lalelerin en güzeli İstanbul'da" yanıtını verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu:

Hollanda hükümeti önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ilgili "İsterse laleleri görmeye ya da müze gezmeye gelebilir ama Türk vatandaşları ile buluşamaz" sözünün ardından Türk Konsolosluğu'na giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın bulunudğu aracı durdurarak, konsolosluğa 30 metre kala gitmesine izin vermemesi, iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırdı. 

Dün Fransa'nın Metz kentinde konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda hükümetinin bu yaptıklarının hesabı sorulacağını dile getirdi.

Çavuşoğlu salona girdiği anda vatandaşların “Vur vur inlesin, Hollanda dinlesin”  şeklinde slogan atmaları üzerine, sözlerine Hollanda ile dün akşam yaşanan kriz  hakkında açıklamalarda bulunan, “Bu sloganın vur kısmına  katılmıyorum ama dinlesin kısmına katılıyorum. İyi dinlesinler de Avrupa’nın  ortak değerlerinin ne olduğunu hatırlasınlar. Can kulağıyla dinlesinler de  Türkiye’ye ve Türklere diz çöktüremeyeceklerini öğrensinler” dedi.  

Hollanda yönetiminin, kendisi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya’nın ülkeye girişini ve vatandaşlarla buluşmasını  engellediğini kaydeden Çavuşoğlu, “Viyana Sözleşmesi'ne göre büyükelçilikler ve  başkonsolosluklar o ülkenin kendi toprağıdır. Benin bakanımın, benim toprağıma  girmesini engelliyorsun. Hem de büyükelçilik aracında. Diplomatik plakalı bir  araçta. Biz bunun altında kalır mıyız? Biz bunun hesabını soracağız. Özür dilesen  de dilemesen de biz bunun hesabını soracağız. Bunun karşılığını vereceğiz.”  ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Başbakanı'na, "Ne diyor açıklamasında? 'Buraya gelir laleleri görür, müzeleri görür. Ama Türklerle bir araya gelemez' diyor. Senin ülkendeki laleler nereden geldi? Sen ne lalesisin bilmiyorum ama bizim ülkemizde lalenin en güzeli var İstanbul'da." dedi.

 

mevlüt çavuşoğlu hollanda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gece Vakti Sokakta Saldırdı | Saldırılan Kadın Polis Memuru Çıktı
Gece Vakti Sokakta Saldırdı | Saldırılan Kadın Polis Memuru Çıktı
Cem Yılmaz Gösterisinin Biletleri İlk Dakikada Tükendi | Bilet Fiyatları Ne Kadar?
Cem Yılmaz Gösterisinin Biletleri İlk Dakikada Tükendi | Bilet Fiyatları Ne Kadar?