Hollanda'nın Skandal Kararlarına Türkiye'den Misilleme | Kriz Gittikçe Büyüyor

Almanya'nın ardından Hollanda'da referandum öncesi gurbetçi Türk vatandaşlarına yönelik planlanan etkinlere izin vermemesi iki ülke arasında krize neden oldu. Kriz bugünkü olaylar sonucunda gittikçe büyüyor. Türkiye'den Hollanda'ya misilleme geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Hollanda Büyükelçisi uzun süre izinden geri dönmesin" dedi.

Hollanda'nın Skandal Kararlarına Türkiye'den Misilleme | Kriz Gittikçe Büyüyor

Referandum öncesi yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile yapılması planlanan etkinliklere izin vermeyen Almanya ve Hollanda ile Türkiye arasında gerilim gittikçe tırmanıyor. Hollanda Başbakanı Rutte'nin "Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu isterse laleleri görmeye ya da müze gezmeye gelebilir" demesinin ardından kriz farklı bir boyuta taşındı. 

Araç içerisinde bulunan bakanlık çalışanları ve STK temsilcilerinin bulunduğu araç durdurularak "istenmeyen kişi" ilan edilerek geri çevrilerek Almanya sınırına gönderildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın aracı konsolosluğa 30 metre kala durduruldu ve içeri alınmadı. Bakan Kaya şu anda aracının içerisinde beklemekte. Hollanda'da bulunan Türk Büyükelçisi Sadin Ayyıldız'ın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'yı karşılamasına izin verilmedi. 

Ayrıca Hollanda TRT ve AA mühabirlerine Rotterdam'a giriş izni verilmedi.

Türkiye'den Misilleme

Hollanda'nın yaptığı bu davranış sonrası Türkiye'den misilleme geldi. Hollanda'nın Türkiye'deki temsilciliklerine giriş ve çıkışlar kapatıldı. Dışişleti Bakanı Çavuşoğlu, izinde olan Hollanda Büyükelçi ile alakalı "uzun süre izinden geri dönmesin" uyarısında bulundu.

Devlet Bahçeli'den Vatandaşa Çağrı

Referandumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında yer alan ve destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, vatandaşların sokağa çıkmasını istedi. Bahçeli, yasalar çerçevesinde vatandaşları oturma eylemi yapmak için çağrıda bulundu. 

türkiye hollanda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gece Vakti Sokakta Saldırdı | Saldırılan Kadın Polis Memuru Çıktı
Gece Vakti Sokakta Saldırdı | Saldırılan Kadın Polis Memuru Çıktı
Cem Yılmaz Gösterisinin Biletleri İlk Dakikada Tükendi | Bilet Fiyatları Ne Kadar?
Cem Yılmaz Gösterisinin Biletleri İlk Dakikada Tükendi | Bilet Fiyatları Ne Kadar?