Hollanda Başbakanı 'Çavuşoğlu laleri görmeye ya da müze gezmeye gelebilir'

Almanya'nın ardından Hollanda'nın da referandum öncesi gurbetçi vatandaşlar için yapılacak etkinlere izin vermemesinin ardından ilişkiler gerilmişti. Hallanda Başbakanı Rutte yaptığı son açıklamada, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ‘anayasa referandumu öncesinde Türk toplumundan oy istemek için ülkeye gelmesi halinde, bunun hoş karşılanmayacağı' " dile getirdi ve "Çavuşloğlu isterse laleleri görmeye ya da Maurithuis Müzesi'ni gezmeye gelebili dedi."

Hollanda Başbakanı 'Çavuşoğlu laleri görmeye ya da müze gezmeye gelebilir'

Almanya'nın ardından Hollanda'da referandum öncesi ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları ile görüşme talebine olumsuz yanıt verdi. Yapılacak etkinliklere iki ülkenin de izin vermeyişi, ilişkilerde gerilimi yükseltmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gelirim, konuşturmazlarsa dünyayı ayağa kaldırırım" demişti. 

Hollanda hükümetinin yaptığı son açıklamsında, "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, ‘anayasa referandumu öncesinde Türk toplumundan oy istemek için ülkeye gelmesi halinde, bunun hoş karşılanmayacağı" ifadelerini kullandı. 

"Laleleri Görmeye ya da Müze Gezmeye Gelebilir"

Hükümetin yaptığı açıklamada, Başbakan Rutte'nin dün Brüksel'de söylediği cümlelere yer verildi. Başbakan Rutte, "Mesele (Çavuşoğlu'nun) Hollanda'ya gelmesi değil. Maurithuis Müzesi'ni ya da, bu mevsimde açtıysa, laleleri görmeye gelebilir. Ama siyasi toplantılar yapmasını istemiyoruz." demişti

(Kaynak: sputniknews)

 
mevlüt çavuşoğlu hollanda almanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kış Tatili Hazırlıkları Başladı | Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları
Kış Tatili Hazırlıkları Başladı | Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi