Marmara Depremi İçin Tarih Verildi | İstanbul'daki Deprem 7 Büyüklüğünde Olacak

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaşanacak olası bir Marmara depremi için tarih verdi. Ercan yaptığı açıklamda depremin büyüklüğünüde açıkladı. Marmara depremi ne zaman olacak ve kaç büyüklüğünde hissedilecek?

Marmara Depremi İçin Tarih Verildi | İstanbul'daki Deprem 7 Büyüklüğünde Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin 2030 yılına kadar Marmara'da deprem beklendiği yönündeki açıklamasını değerlendiren, İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yaptığı yazılı açıklamda, Marmara'da yaşanacak deprem için tahmin edilen tarihi 2039 - 2040 yılları olarak açıkladı. 

Ercan açıklmasında "Kuzey Marmara’da son 2 bin yıldır olan depremler incelendiğinde 6.6 ile 7.2 büyüklüğü arasında bir deprem olma olasılığı yüzde 24’dür. Böyle bir deprem 6.7 büyüklüğünde 1935 yılında Erdek’te olmuştu. Bu büyüklükteki depremler her 104 yılda bir olmaktadır. Buna göre olası dönem sonu 2039-2040’dır" ifadelerini kullandı.

7.2'den Büyük Olmasının İhtimali %5

Marmara’da 7.2’den büyük bir deprem olma olasılığının yüzde 5 olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan, "Bu büyüklükte bir deprem 570 yılda bir olmaktadır. Gölcük depreminin 7.5 olması nedeniyle, Marmara aşırı orada dinginleşmiş, büyük bir deprem yaratma olasılığı azalmıştır. Böyle bir deprem 2500 yılından önce olması şaşırtıcı olur. Ne var ki, Marmara’nın en çok olan depremleri, yüzde 71 olasılıkla; 6.0 ile 6.5 büyüklükleri arasındaki depremleridir ki, bunlar da her 30 yılda bir olmaktadır. Eğer, sayın bakanın sözünü ettiği gibi 2030’dan önce İstanbul’da deprem olacaksa, bunun büyüklüğünün 6.5’u geçmesi beklenmemelidir" ifadelerine yer verdi.

deprem marmara istanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi