Gümrüksüz Alışverişte Muafiyet Oranı 30 Euro'ya Düştü

Yurt dışından e-ticaret yoluyla alınan ürünler için 75 Euro olan muafiyet oranı 30 Euro'ya düşürüldü. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 75 Euro olması halinde haksız rekabete yol açtığını dile getirdi.

Gümrüksüz Alışverişte Muafiyet Oranı 30 Euro'ya Düştü

Yurt dışındaki e-ticaret sitelerinden (amazon, aliexpress gibi) satın alınan ürünler için 75 Euro olan mufiyet oranı 30 Euro'ya düşürüldü. 75 Euro'ya kadar satın alınan ürünlerin Türkiye'ye gümrüksüz girebildiğini ve bunun haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  "İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurt dışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer."

Yurt dışından alış veriş yapan vatandaşlar, fiyatların yarı yarıya oynadığını belirtti. Gelecek olan bu uygulamadan sonra 30 Euro'nun üzerindeki siparişlere vergi ödenecek olmasından dolayı change.org sitesinde gümrük muafiyeti 75 Euro'ya geri çekilmesi yönünde kampanya başlatıldı. Kampanyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

e-ticaret muafiyet kampanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi
Nereden Akım Oldu Dediğimiz
Nereden Akım Oldu Dediğimiz "Falling Stars"