Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tehditlerine İtalya'dan Yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AP'nin aldığı karara ilişkin söylediği sert sözlerin yankıları Avrupa ülkelerinde devam ediyor. İtalya Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu söylemlerine cevap verdi. "Bu tehdidini uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tehditlerine İtalya'dan Yanıt

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile AB arasındaki müzakereleri geçici olarak durdurma kararı almasının ardından Erdoğan, "Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız?' demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz" açıklamasını yapmıştı.

Bu sert söylemlere karşın, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, "Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır, bunu da bilesiniz" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Bu tehdidini uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir" ifadelerini kullandı. 

Basın mensubunun Dışişleri Bakanı'na, "Erdoğan'ın, AB'yi yeni bir göç dalgasıyla tehdit etmesi konusunda görüşünüz nedir?" sorusunu ise, "AB'yi tehdit eden" Erdoğan'ın, istediğini yapabileceğini, bu tehdidini uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir. Biz bunu dikkate alacağız. Ortak çıkarımız, kapıyı açık tutmak ya da en azıdan aralık bırakmaktır" diye sözlerini sürdürdü. 

Türkiye İle Yapılan Anlaşmadan Pişman Değilim

AB ile Türkiye arasında mültecilere ilişkin yapılan anlaşmadan pişmanlık duymadığını söyleyen Gentiloni , "AB, 3 milyar Euro'ya ek olarak bir 3 milyar Euro verme kararı aldı, ancak bu para, Türk kamu çalışanları için değil, oradaki göçmen kampları ve kabul merkezleri için ödeniyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), başlangıçta bu anlaşmayı çok eleştirdi, ancak şimdi bunu daha az yapıyor. Bu anlaşma işe yarıyor; Ege'den günlük gelen mülteci sayısı 2000'den 10'larcaya kadar düştü" diye konuştu.

Asıl meselenin bu anlaşma değil, Erdoğan'ın girmekte olduğu yol olduğunu belirten Gentiloni, "Türkiye, saldırı altında olan bir ülke, bir darbe girişimine maruz kaldı ve her gün terör tehdidi altında. Ancak bu, HDP milletvekillerini tutuklanmaya kadar götüren dokunulmazlıkların kaldırılması gibi bazı kabul edilemez şeyleri meşrulaştıramaz" görüşünü dile getirdi.

 

Tunus ve Türkiye Arasındaki Fark

Tunus'la da Türkiye ile yapılan bir anlaşmanın benzerinin yapılmaya çalışıldığı iddiası sorulan Gentiloni, bu ülkeyle zaten göç akınını önlemek için iyi bir anlaşmaları olduğunu, ancak Tunus'la, milyonlarca mülteciyi ağırlayan ve onları ülkesinde tutmak için iyi bir kontrol sağlayan Türkiye arasında kıyaslama yapılamayacağını belirtti. 

DHA

ab erdoğan italya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gece Vakti Sokakta Saldırdı | Saldırılan Kadın Polis Memuru Çıktı
Gece Vakti Sokakta Saldırdı | Saldırılan Kadın Polis Memuru Çıktı
Cem Yılmaz Gösterisinin Biletleri İlk Dakikada Tükendi | Bilet Fiyatları Ne Kadar?
Cem Yılmaz Gösterisinin Biletleri İlk Dakikada Tükendi | Bilet Fiyatları Ne Kadar?