Mağdur Öğrencilere 'Özel Öğrenci Statüsü' Hakkı

YÖK Basın ve Halka İlişkiler Müşavirliği tarafından mağdur öğrencilere ilişkin açıklama yapıldı. İsteyen öğrencilerin aynı şehirde "Özel Öğrenci Statüsü" hakkından yararlanabilecek. İsteyen vakıf yükseköğretim kurumlarına, kapatılan üniversitesindeki 'not ortalaması' ile yatay geçiş yapabilecek.

Mağdur Öğrencilere 'Özel Öğrenci Statüsü' Hakkı

Darbe girişiminin ardından başlatılan geniş çaplı sorgulamada, FETÖ/PDY ile bağlantılı birçok kurum kapatıldı. Bu kurumlar içinde vakıf üniversiteleride bulunuyor. Peki bu üniversitlerde okuyan öğrenciler ne yapacak? 

Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarının görüşüldüğü Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında mağdur durumda olan öğrencilere ilişkin karar alındı. 

 

ÖĞRENCİLER AYNI ŞEHİRDE KALACAK

Toplantı sonrasında alınan karara göre kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki mağdur durumdaki öğrenciler, ÖSYM tarafından kayıt olduğu yıldaki puanları esas alınarak, merkezi olarak yerleştirildikten sonra eğer isterlerse kapatılan vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu ildeki devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında "özel öğrenci" statüsünde ders alabilecekler.

Öğrencilerin aldığı bu dersler yerleştirildiği üniversite tarafından sayılacak. Bu öğrenciler, özel öğrenci olarak ders aldıkları üniversitenin diplomasını değil, yerleştirildiği üniversitenin diplomasını alacak. İsteyen vakıf üniversitelerine not ortalaması ile yatay geçiş yapılabilecek. Toplantıda alınan diğer bir karara göre de kapatılan üniversitelerin öğrencileri kurumlararası yatay geçiş yönetmeliği kapsamında, isteyen vakıf yükseköğretim kurumlarına, kapatılan üniversitesindeki "not ortalaması" ile yatay geçiş yapabilecek. YÖK, kurumlararası yatay geçiş başvurularını bu kapsamda 31 Ağustos 2016 tarihine kadar uzattı.

DHA

yök
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mucize Doktor |
Mucize Doktor | "Aşk, Entrika, Zengin Kız, Fakir Oğlan" Klişelerinden Farklı Bir Dizi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi
Vahşetin Ses Kaydına Ulaşıldı | Cemal Kaşıkçı Hunharca Katledildi